Jak poprawić wydajność wentylacji grawitacyjnej?

Wydajność wentylacji grawitacyjnej w budynku jest kluczowa dla zapewnienia zdrowego i komfortowego środowiska mieszkalnego. Objawy niewystarczającej wentylacji, takie jak pojawienie się pleśni na ścianach, nieprzyjemne zapachy, kondensacja na oknach, problemy z jakością powietrza, nierównomierny rozkład ciepła, wyższe rachunki za ogrzewanie, są sygnałami, które nie powinny być ignorowane. Jak poprawić wydajność wentylacji grawitacyjnej? Odpowiedzią są odpowiednio zaprojektowane nasady wentylacyjne (wywietrzniki dachowe), na których skupimy się w poniższym artykule.

 

 

Przypomnijmy schemat działania wentylacji grawitacyjnej

 

 

 

System wywiewu w wentylacji grawitacyjnej opiera się na występowaniu naturalnej różnicy ciśnień wywołanej przez różnice temperatury i gęstości powietrza. Zużyte, cieplejsze powietrze jest lżejsze i unosząc się kanałami wentylacyjnymi o odpowiedniej przepustowości, tworzy podciśnienie na górze pomieszczenia, które umożliwia jego usunięcie. Świeże powietrze jest nawiewane przez regulowane kratki nawiewne ze stabilerami i okna. Skuteczność systemu zależy od maksymalnego wykorzystania naturalnych warunków atmosferycznych – wiatru i temperatury, które, jak wiemy są zmienne i niezależne od nas. Możemy jednak wesprzeć działanie systemu naturalnej wentylacji, wykorzystując nasady wentylacyjne typoszeregów ZEFIR, BORA, BRYZA, WLO.

 

 

Jak poprawić wydajność wentylacji grawitacyjnej? Wykorzystajmy nasady wentylacyjne

 

Kluczową rolą wywietrzników dachowych jest wymuszenie obiegu powietrza w sytuacji zbyt niskiej różnicy temperatur wewnątrz budynku (np. latem) poprzez wykorzystanie siły wiatru. Jak powinna być zaprojektowana i zamontowana wydajna nasada wentylacyjna? Konstrukcja nasady wentylacyjnej musi przede wszystkim właściwie wykorzystywać kierunek i siłę wiatru niezależnie od jego natężenia i kąta padania na jego powierzchnię. Celem urządzenia jest aktywacja podciśnienia, musi więc skutecznie zbierać nawet najlżejsze podmuchy, ale nie wtłaczać powietrza do wewnątrz. Poprawę wydajności wentylacji grawitacyjnej zapewni nasada, którą charakteryzuje:

 

 

 

  • Ergonomiczna budowa ekranowa, opływowy kształt oraz duża przestrzeń żaluzyjna, które pozwolą wychwycić wiatr padający z różnych kierunków, z różną prędkością i pod różnym kątem. Inne są wartości podciśnienia dla wiatru wznoszącego, opadającego, równoległego itp.
  • Budowa nasady powinna zapewnić niski opór wywiewu.
  • Odpowiedni rozmiar i przepustowość dostosowane do specyfiki budynku i ustalone na podstawie obliczeń projektowych zgodnych z normatywami higienicznymi.
  • Mocne, trwałe i lekkie materiały wykonania odporne na działanie zmiennych warunków atmosferycznych, korozję.
  • Produkt powinien posiadać dokumentację potwierdzającą jego efektywność w badaniu w tunelu aerodynamicznym.
  • Kształt i konstrukcja zabezpieczające przed wnikaniem czynników zewnętrznych do kanału wentylacyjnego.
  • Nasadę montujemy na jak najbardziej otwartej przestrzeni, co zwiększy ekspozycję na działanie wiatru.

 

W sytuacji, w której specyficzne warunki atmosferyczne nie pozwalają standardowym nasadom wentylacyjnym zapewnić odpowiedniego podciśnienia i ciągu mamy inne rozwiązanie. Poprawę  wydajności wentylacji grawitacyjnej uzyskamy dzięki wywietrznikom z elementami mechanicznymi, czyli nasadom hybrydowym FENKO.

 

 

 

 

Nasady z elementami mechanicznymi w systemie wentylacji hybrydowej

Nasady hybrydowe FENKO to innowacyjne urządzenia, które łączą zalety wentylatora dwubiegowego z tradycyjną nasadą grawitacyjną. Dzięki temu poprawiają wydajność wentylacji grawitacyjnej w sytuacjach trudnych, co pozwala utrzymać optymalną cyrkulację powietrza. Są montowane na zewnątrz domu, na zwieńczeniu komina, zapewniając wydajność wyższą lub równą standardowym urządzeniom wentylacyjnym.

 

Jak działają?

 

W sytuacjach, gdy warunki na zewnątrz są sprzyjające, czyli kiedy występuje odpowiednia różnica temperatur oraz aktywność wiatru, system wykorzystuje naturalny ruch powietrza. Wtedy podciśnienie w kanale wentylacyjnym jest wystarczające do skutecznego usuwania powietrza z kuchni, łazienek i innych pomieszczeń. Jednak w przypadkach, kiedy warunki atmosferyczne nie sprzyjają naturalnemu ciągowi, lub gdy istnieje potrzeba zwiększenia przepływu powietrza, wkracza mechaniczna praca wentylatora. Użytkownik może wówczas poprawić wydajność wentylacji grawitacyjnej poprzez aktywację pierwszego biegu wentylatora z obrotami 1000/min lub drugiego biegu z obrotami 1400/min. W zależności od ustawienia biegów nasady te mogą osiągać wydajność wyciągania powietrza na poziomie 120 m3/h lub 180 m3/h.

 

Nasady hybrydowe – właściwości

 

Nasady FENKO charakteryzują się niskim poziomem hałasu, co przyczynia się do utrzymania komfortu akustycznego w domu. Prosty montaż i zastosowanie silnika prądu stałego zasilanego z gniazda 230V sprawia, że są one energooszczędne. Bardzo ważnym dodatkiem do systemu jest możliwość automatyzacji pracy nasad, dzięki sterownikowi wilgotności Higster. Reguluje on pracę systemu, utrzymując optymalny poziom wilgotności w pomieszczeniach. Nasady FENKO, dostępne są w różnych wariantach montażowych, aby dostosować się do różnych potrzeb i warunków instalacyjnych: na podstawę dachową, na rurę PVC, dachówkę BRAAS, na pustaki wentylacyjne Schiedel.

 

Ekonomicznie i efektywnie – nie rezygnujmy z atutów wentylacji grawitacyjnej

 

Jak widać, dobrze zaprojektowana wentylacja naturalna to wciąż bezpieczny i korzystny finansowo system wywiewu i nawiewu powietrza, także w szczelnych budynkach termomodernizowanych. Wiemy już także, jak poradzić sobie z problemem, który przywoływany jest w dyskusjach nad jej efektywnością najczęściej, czyli jak poprawić wydajność wentylacji grawitacyjnej. Wywietrzniki dachowe ZEFIR, BORA, BRYZA, WLO oraz nasady hybrydowe FENKO to odpowiedzi firmy Uniwersal na to nurtujące pytanie.