Jaki wentylator do lakierni? – wymogi projektowe i modele Ex
Jaki wentylator do lakierni wybrać? Poznaj kluczowe dla projektanta parametry doboru, zarówno pod kątem wymagań wentylacyjnych pomieszczeń lakierniczych, jak i właściwości wentylatorów dachowych przeciwwybuchowych (Ex) marki Uniwersal.
Ogólne wymagania wentylacyjne dla lakierni – co należy zapewnić?
Wentylacja w lakierni jest kluczowym elementem zapewniającym bezpieczeństwo i komfort pracy zespołu pracowników lakierni, a także odpowiadającym za jakość końcowego produktu. Zanim zdecydujemy, jaki wentylator do lakierni wybrać, należy na etapie projektowym spełnić poniższe wytyczne dotyczące organizacji przestrzeni lakierni:
System wentylacji zapewniający wymianę powietrza zgodną z przepisami
Budowa systemu wentylacji w lakierni to konieczność. To on odpowiada za skuteczne usuwanie szkodliwych oparów i pyłów. System ten powinien spełniać wymagania dotyczące minimalnej ilości powietrza wymienianego w ciągu godziny, czyli co najmniej 20-30 zmian/h. Drugim kluczowym aspektem jest zapewnienie równomiernego rozprowadzenia powietrza w całej przestrzeni lakierni.
Filtracja powietrza
Pyły i zanieczyszczenia gromadzące się w powietrzu w procesie lakierowania mogą negatywnie wpłynąć na jakość produktu końcowego. Aby temu zapobiec, należy regularnie filtrować powietrze, dbając o cykliczne czyszczenie i wymienianie filtrów, co zagwarantuje nam skuteczność działania urządzeń wentylacyjnych.
Monitorowanie jakości powietrza
W lakierni powinien być zainstalowany system monitorowania jakości powietrza, który będzie na bieżąco sprawdzał poziom zanieczyszczeń i informował pracowników o konieczności podjęcia działań zapobiegawczych.
Bezpieczeństwo przeciwpożarowe
Obok decyzji, jaki wentylator do lakierni wybrać, projektant powinien także zaplanować instalację odpowiedniego systemu przeciwpożarowego. Będzie on skutecznie chronił przed ewentualnymi zagrożeniami związanymi z pracą z lakierami i rozpuszczalnikami.
Oddzielna przestrzeń z odpowiednim oświetleniem
Warto także zadbać, by pomieszczenie lakiernicze było oddzielone od innych obszarów w zakładzie produkcyjnym, aby zapobiec przedostawaniu się zanieczyszczeń na zewnątrz oraz, by zapewnić ochronę pracowników przed toksycznymi gazami i oparami. Na jakość i komfort pracy wpływa także zapewnienie optymalnego dla kubatury pomieszczenia oświetlenia.
Normy i indywidualne potrzeby
Pamiętajmy, że wymagania wentylacyjne dla lakierni mogą się różnić w zależności od rodzaju procesu lakierniczego oraz lokalnych przepisów i norm bezpieczeństwa. Ważne jest, aby przed rozpoczęciem pracy w lakierni dokładnie zapoznać się z wymaganiami dotyczącymi wentylacji oraz zastosować odpowiedni wentylator. Czyli jaki?
Jaki wentylator do lakierni?
Na co zatem warto zwrócić uwagę przy wyborze wentylatora do lakierni?
Wydajność i filtry
Wydajność, która zapewni skuteczne usuwanie szkodliwych oparów i pyłów, zależy od wielu czynników, takich jak rozmiar lakierni, rodzaj procesu lakierniczego i ilość wydzielanych zanieczyszczeń. Proces oczyszczania pomieszczenia wspierają także zainstalowane w wentylatorze filtry, które dla zagwarantowania efektywności, powinny być łatwe do czyszczenia i wymiany.
Rodzaj wentylatora
W lakierni można zastosować różne rodzaje wentylatorów, takie jak wentylatory osiowe lub promieniowe. Wentylator osiowy jest bardziej skuteczny w przepływie dużych ilości powietrza, natomiast wentylator promieniowy jest bardziej skuteczny w przepływie powietrza pod dużym ciśnieniem.
Certyfikaty i normy bezpieczeństwa
Wentylator do lakierni powinien spełniać odpowiednie normy i certyfikaty bezpieczeństwa, takie jak np. norma ATEX dla stref zagrożonych wybuchem czy IECEx.
Odporność na korozję
Lakiernia to miejsce, w którym występują duże ilości wilgoci oraz agresywnych związków chemicznych. Wybierajmy zatem wentylator do lakierni, który będzie wykonany z materiałów odpornych na korozję, takich jak stal nierdzewna lub aluminium.
Poziom hałasu i umiejscowienie urządzenia
Minimalizacja hałasu w miejscu pracy takim jak lakiernia to ważna kwestia dla komfortu pracy pracowników. Aby zadbać o ten aspekt, warto zwrócić uwagę na poziom hałasu emitowany przez wentylator oraz na miejsce jego instalacji.
Urządzenia Ex Uniwersal
Od ponad 30 lat dostarczamy nowoczesne urządzenia wentylacyjne dla budownictwa i przemysłu. W zakresie wentylatorów specjalistycznych przeciwwybuchowych oferujemy trzya rodzaje urządzeń: dachowe promieniowe DAEx oraz Kanałowe Vento Ex i wywietrzaki zintegrowane WzEx. Modele przystosowane są do pracy w środowiskach oznaczonych jako STREFA 2, w klasie wybuchowości: IIA, IIB, IIC i klasie temperaturowej T1, T2, T3. Spełniają wytyczne dyrektywy ATEX 94/9/EC.
Przydatność konkretnego modelu zawsze konsultuj z ekspertem
Uczulamy także wszystkich projektantów i inwestorów, podejmujących decyzję, który wentylator do lakierni wybrać, by przed zakupem przeprowadzić szczegółową analizę specyfikacji produktu i konsultację ze specjalistami w dziedzinie wentylacji przemysłowej. Fachowa pomoc w doborze skutecznego wentylatora w klasie Ex do usuwania powietrza wywiewanego oraz oparów mgły lakierniczej z kabiny natryskowej lub malarskiej to gwarancja bezpieczeństwa użytkowników lakierni i jakości produkcji.
Poznaj katalog wentylatorów Ex marki Uniwersal i wybierz wentylator do swojej lakierni.