2023-06-14 | Artykuły

Wentylacja hybrydowa w domu jednorodzinnym

Wentylacja jest nieodłącznym elementem zdrowego i komfortowego życia w domu. Dobrze zaprojektowana zapewnia cyrkulację świeżego powietrza, usuwa szkodliwe substancje i wilgoć oraz utrzymuje odpowiedni stan jakości powietrza wewnątrz pomieszczeń. Tradycyjne systemy wentylacyjne, takie jak wentylacja grawitacyjna czy mechaniczna, mają sporo atutów. Co zyskamy, gdy je ze sobą połączymy? Powstaje wentylacja hybrydowa w domu jednorodzinnym.

Korzystny bilans jakości do kosztów

Wentylacja hybrydowa to innowacyjne podejście, które łączy różne metody wentylacji w celu uzyskania optymalnych rezultatów. W ramach systemu hybrydowego wykorzystuje się zarówno naturalną cyrkulację powietrza, jak i urządzenia mechaniczne, takie jak wentylatory. Przejmują one kontrolę nad ruchem powietrza w kanałach wentylacyjnych w okresach, gdy siły natury nie są wystarczające lub całkowicie zawodzą. Obranie takiego systemu pozwala na uzyskanie doskonałej równowagi na linii: wymiana powietrza i efektywność energetyczna.

Wentylacja hybrydowa w domu jednorodzinnym w praktyce

Zgodnie z przedstawionym poniżej rysunkiem widzimy, że system hybrydowy Uniwersal – rekomendowany do zastosowań w domach jednorodzinnych – składa się z trzech podstawowych elementów: wentylatora hybrydowego Fenko, kratek nawiewno-wywiewnych systemu Flow, czujnika wilgotności Higster. Dodatkiem do systemu może być także wentylator dachowy do okapu kuchennego Vero-150. Za co odpowiadają poszczególne urządzenia?

Fenko – nasada dachowa z wentylatorem zapewniająca stałą wentylację

Nasada Fenko zapewnia nam pełen komfort i efektywność energetyczną. Siłami natury, bez użycia energii elektrycznej, powietrze jest usuwane przez nasadę. Gdy jednak system naturalnej wentylacji nie jest efektywny, włączane są wentylatory wbudowane w nasadę Fenko. Przyjrzyjmy się bliżej obu funkcjom nasady, dzięki której w domu jednorodzinnym działa wentylacja hybrydowa.

Naturalna i energooszczędna wymiana powietrza przez nasadę

Konstrukcja wentylatora jest na tyle otwarta, że pozwala w niczym nieskrępowany sposób, w formie naturalnego przepływu, przechodzić powietrzu zużytemu, kanałami wentylacyjnymi na zewnątrz budynku. Nasada jest tak skonstruowana, by nawet niewielki podmuch wiatru pozwalał ten ruch powietrza jeszcze zintensyfikować (dzięki zwiększaniu się podciśnienia w części roboczej nasady).

Cichy wentylator mechaniczny w nasadzie Fenko

Przy konstruowaniu nasady Fenko ważnym elementem było niskie zużycie energii elektrycznej oraz niskoszumowość pracy. Mamy więc do dyspozycji urządzenie o mocy 6-9 W, wydajności do 200 m3/h i akustyce 38 dBA (w odległości 1 m od nasady). Jest to poziom, który już praktycznie zlewa się z tłem poziomu hałasu miejsc, gdzie budujemy nasze domy. Z kolei w pomieszczeniach użytkowanych nie przekracza 25 dbA, czyniąc je praktycznie niesłyszalnymi. Wentylatory mają dwa biegi, które w zależności od sygnału systemu automatyki układu, elastycznie decydują o sile wywiewu.

System nawiewno-wywiewny Flow – szybka wymiana powietrza

W instalacji wentylacji hybrydowej w domu jednorodzinnym za współpracę z nasadą Fenko, odpowiada urządzenie Flow. System ten składa się z nawiewnika Flow-in oraz wywiewnika Flow-out. Ważne jest, by nawiewnik był umieszczony w pomieszczeniach mieszkalnych typu salon, jadalnia, sypialnie, a wywiewniki Flow-out na ścianach kanałów wywiewnych w łazienkach, toaletach i kuchniach. Pozwali to na swobodną cyrkulację powietrza w naszym domu. Nawiewniki mają system regulacji za pośrednictwem wbudowanej przepustnicy, więc ilość powietrza może być swobodnie regulowana przez użytkownika.

Czujnik wilgotności Higster – sygnał dla włączenia wentylacji mechanicznej

Co decyduje o przejściu systemu z pracy naturalnej na mechaniczną? Odpowiedni system automatycznej sygnalizacji. W dużych instalacjach wentylacji dla odbiorców komercyjnych i przemysłowych oferujemy specjalistyczną czujkę ciągu wentylacyjnego w kanale. Urządzenie to, działając na zasadzie kontroli prędkości i kierunku powietrza usuwanego, może dawać sygnał do wentylatorów „włącz”, gdy tylko poziom prędkości i/lub kierunek powietrza w kanale jest niewłaściwy. W systemach wentylacji hybrydowej dla domów jednorodzinnych w tej roli dobrze sprawdza się pomiar poziomu wilgotności w pomieszczeniach, który realizuje czujnik Higster. Uzyskujemy tym samym prostą w użytkowaniu i tanią w eksploatacji metodę, w której czujka Higster daje sygnał wentylacji mechanicznej, wybierając pierwszy lub drugi bieg wentylatora w zależności od zaprogramowanych potrzeb użytkownika.

Zadbaj o świeże powietrze w kuchni – wentylator do okapu Vero-150

Uzupełnieniem systemu może być także wentylator dachowy do okapu kuchennego Vero-150. Kuchnia to newralgiczny punkt domu w kontekście zapewnienia optymalnej cyrkulacji powietrza. Vero-150 zastępuje tradycyjne okapy z wentylatorem okapem „pustym”, wyposażonym jedynie w filtry tłuszczowe. Rozwiązanie to jest efektywne i daje komfort akustyczny w pomieszczeniu kuchennym, gdyż wentylator pracuje w sposób praktycznie bezszumowy.

Korzyści z instalacji wentylacji hybrydowej w domu jednorodzinnym

Wiedząc, z czego składa się cały system hybrydowy, wypunktujmy, co go wyróżnia?

Efektywność energetyczna i niskie koszty eksploatacji

Wentylacja hybrydowa łączy w sobie zalety wentylacji naturalnej i mechanicznej. Systemy te wykorzystują naturalne przepływy powietrza, gdy warunki atmosferyczne na to pozwalają, co zmniejsza zużycie energii potrzebnej do wentylacji.

Czyste powietrze przez cały czas

Wentylacja hybrydowa zapewnia w domu jednorodzinnym ciągły przepływ świeżego powietrza, co pomaga utrzymać dobrej jakości powietrze wewnętrzne. Systemy te często są wyposażone w specjalne czujniki i inteligentne systemy zarządzania do monitoringu oraz w filtry, które mogą usuwać pyłki, alergeny, CO2 i inne zanieczyszczenia, poprawiając jakość powietrza. W przypadku wykrycia nieprawidłowości system automatycznie dostosuje pracę wentylatorów, aby zapewnić świeże i zdrowe powietrze we wszystkich pomieszczeniach domu.

Elastyczne dopasowanie do zmiennych warunków

Dzięki wentylacji hybrydowej można kontrolować temperaturę i wilgotność wewnątrz domu. Systemy te dostosowują się do zmiennych warunków atmosferycznych, aby zapewnić optymalny komfort termiczny dla mieszkańców. Na przykład w okresie wietrznym, siła podciśnienia wywoływana przez wiatr w pobliżu nasady wentylacyjnej jest na tyle wysoka, że przepływy w kanałach wentylacyjnych są skierowane we właściwym kierunku i pomieszczenia są wentylowane efektywnie.

Regulacja dostępu powietrza

Wentylacja hybrydowa w domu jednorodzinnym umożliwia kontrolowane dostarczanie powietrza do poszczególnych pomieszczeń. Można dostosować przepływy powietrza w zależności od potrzeb i preferencji mieszkańców.

Redukcja wilgoci i zdrowy mikroklimat w domu

System hybrydowy może pomóc w redukcji nadmiaru wilgoci, co jest istotne dla utrzymania zdrowego środowiska życia. Poprzez usuwanie wilgoci z pomieszczeń, zapobiega rozwojowi pleśni i grzybów, co może mieć korzystny wpływ na zdrowie mieszkańców.

Oszczędność kosztów na energię i klimatyzację

Choć koszt instalacji może być początkowo wyższy, długoterminowo przynosi oszczędności. Efektywna wentylacja może również przyczynić się do zmniejszenia zużycia energii i kosztów związanych z klimatyzacją.

Aby w pełni wykorzystać wszystkie zalety, jakie daje wentylacja hybrydowa w domu jednorodzinnym i cieszyć się zdrowym i świeżym powietrzem na co dzień, należy ją prawidłowo zaprojektować i konserwować. Dlatego zachęcamy do kontaktu z ekspertami ds. wentylacji Uniwersal, aby dobrać odpowiednią konfigurację wentylacji hybrydowej do konkretnych potrzeb domu jednorodzinnego e-mail: office@uniwersal.com.pl.