2023-05-25 | Artykuły

Bardzo cichy wentylator kanałowy

W poprzednich wpisach prezentowaliśmy zalety wentylatorów dachowych. W tym tekście opisujemy bliżej wentylatory kanałowe, które także są integralną częścią kanału wentylacyjnego. Kiedy warto wybrać te urządzenia? I jak znaleźć bardzo cichy wentylator kanałowy? Sprawdźmy na podstawie modelu VENTO-200.

Bardzo cichy wentylator kanałowy – dlaczego to takie ważne?

Na wstępie przypomnijmy pokrótce, kiedy sięgamy po wentylatory kanałowe? Ten rodzaj systemów wentylacyjnych często stosujemy wtedy, gdy wentylatora nie można umieścić na zewnątrz obiektu. Konstrukcja takich urządzeń pozwala na wpięcie ich do wewnątrz instalacji wentylacyjnej w taki sposób, by strumień powietrza wentylacyjnego mógł być wtłaczany bezpośrednio z kanału zasysającego do kanału wylotowego. Skoro więc urządzenie pracuje wewnątrz obiektu, zależy nam na wyborze wentylatora kanałowego, który jest bardzo cichy. Już samo umieszczenie całości konstrukcji w zabudowie sprawia, że uzyskujemy dość niską emisję hałasu wirnika wentylatora. Dodatkowo atutem wentylatorów kanałowych jest łatwy montaż. Do instalacji wystarczą elementy złączne na wlocie i wylocie do wentylatora w zależności od jego konstrukcji. Często unika się specjalnych elementów kotwiących wentylator do ściany lub sufitu, gdyż jest on w pewien sposób podwieszony do już zakotwionego kanału wentylacyjnego. Ale same zalety konstrukcyjne to za mało, by każdy model uznać za bardzo cichy wentylator kanałowy.

Jakie elementy odpowiadają za cichobieżną pracę wentylatorów kanałowych?

Wirnik
Jego konstrukcja musi być optymalna do założeń wydajności, którą projektowany wentylator ma osiągnąć. Na to zwracamy największą uwagę. Jednocześnie warto tu zaznaczyć, że konstrukcja wentylatorów kanałowych w pewnym stopniu zadławia pracę wirnika. Innymi słowy, ten sam wirnik, zasysając powietrze z kanału wlotowego i wyrzucając go w sposób swobodny do otoczenia, będzie pracował z większą wydajnością niż wirnik zamknięty w korpusie wentylatora kanałowego. Stąd bardzo istotna jest analiza krzywej charakterystyki przepływowej wentylatora pod kątem współpracy z siecią wentylacyjną. Ważne jest również, by wentylator montowany był na odcinkach prostych o odpowiedniej długości. Pozwoli to ustabilizować turbulencje i zapewnić stały napływ powietrza na łopatki wirnika wentylatora.

Korpus
Korpus w bardzo cichych wentylatorach kanałowych oprócz otwartego gniazda na silnik musi stanowić małą przeszkodę dla powietrza, by nie zadławić wentylatora zbyt mocno, a tym samym nie zmniejszać jego walorów użytkowych. Wiadomo, że chcąc przetłoczyć przez instalację więcej powietrza, musielibyśmy podnosić obroty wentylatora, by jego siła ssąca była jak największa. Jednak w parze z wyższymi obrotami idzie hałas. Mimo zamkniętej konstrukcji wentylatora przepływ powietrza poprzez ścianki kanałów i korpusu również jest słyszalny, zwłaszcza gdy użytkownik przebywa w tym samym pomieszczeniu. W projektach wentylatorów kanałowych Uniwersal niszkoszumowość jest jednym z priorytetów. Weryfikujemy parametry akustyczne, by zapewnić jak najwyższy komfort codziennej eksploatacji.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze wentylatora kanałowego, żeby zapewniał cichą pracę?

Oto kilka wskazówek, jak znaleźć optymalny pod względem wydajności i poziomu generowanego hałasu wentylator kanałowy:

  1. Szukając bardzo cichego wentylatora kanałowego, zwróć uwagę na deklarowany poziom hałasu, zwykle podawany w decybelach (dB). Im niższa wartość, tym cichszy będzie wentylator. Warto sprawdzić specyfikację produktu lub skonsultować się z dostawcą, aby uzyskać informacje na temat poziomu hałasu.
  2. Wybieraj modele wyposażone w specjalne technologie redukcji hałasu, takie jak zaawansowane konstrukcje wirników, izolowane obudowy lub gumowe tłumiki drgań. Te rozwiązania mogą znacząco zmniejszyć poziom generowanego hałasu.
  3. Sprawdź wartości wydajności – charakterystykę przepływową mierzoną w m3/h. Bardzo cichy wentylator kanałowy będzie miał wyższe wartości CFM, dzięki czemu skutecznie przeprowadzi wymianę powietrza, jednocześnie pracując z niższymi obrotami i generując mniejszy hałas.
  4. Przy wyborze wentylatora kanałowego uwzględnij parametry instalacyjne, takie jak średnica kanału, dostępne przestrzenie lub ograniczenia montażowe. Upewnij się, że wentylator będzie odpowiednio pasować do systemu wentylacyjnego.
  5. Przed zakupem przeczytaj opinie i oceny innych użytkowników lub sprawdź recenzje wentylatorów, które cię interesują. Da Ci to szerszy wgląd w działanie danego urządzenia oraz zweryfikowane w praktyce przez innych użytkowników dane o poziomie generowanego hałasu.

VENTO-200 jako przykład bardzo cichego wentylatora kanałowego

Firma Uniwersal, projektując wentylator kanałowy VENTO-200, wykorzystała wszystkie opisane wyżej zalety konstrukcyjne tego typu urządzeń.

Wśród dostępnych na rynku rozwiązań wyróżniają go jeszcze dwie cechy.

Lokalizacja silnika
Silnik wentylatora VENTO-200, który umieszczony jest centralnie w osi urządzenia, znajduje się poza powietrzem wyciąganym, które często jest agresywne zarówno pod względem zawilgocenia, jak i zanieczyszczeń chemicznych lub par substancji niebezpiecznych pod względem ich eksplozywności.

Materiał wykonania korpusu
Korpus wentylatora wykonany z odpornych materiałów – laminatu poliestrowo szklanego – spełnia wszystkie wymogi odporności, a po dodaniu specjalnych domieszek również iskrobezpieczeństwa. Jest to zatem nie tylko bardzo cichy wentylator kanałowy, ale także urządzenie, które dedykowane jest również do obiektów o różnym stopniu zagrożenia.

 

Gdzie sprawdzą się cichobieżne wentylatory kanałowe?

Z naszej praktyki wiemy, że wentylatory VENTO-200 są często montowane w zakładach mleczarskich. Stanowią też integralną część procesów technologicznych – płuczek wodnych, myjek. Polecamy je wszędzie tam, gdzie występuje powietrze zanieczyszczone parą wodną oraz chemikaliami. Odradzamy z kolei stosowanie wentylatorów kanałowych w miejscach, gdzie występują pyły. W przypadku pomieszczeń z zapylonym powietrzem po czasie wirnik ulegnie obklejeniu. Spadek wydajności odczujemy natychmiast, gdyż pojawią się drgania instalacji wentylacyjnej.

Sprawdź dokładnie, zanim kupisz!

Pamiętaj, że ocena hałasu i uznanie, jaki wentylator kanałowy jest bardzo cichy, może być subiektywna i zależeć od indywidualnych preferencji. Dlatego zawsze warto skonsultować się z dostawcą lub specjalistą ds. wentylacji, aby uzyskać szczegółowe informacje i poradę w zakresie doboru wentylatorów kanałowych spełniających Twoje potrzeby. Doradcy Uniwersal są do Twojej dyspozycji. Pisz office@uniwersal.com.pl. Dzwoń +48 (32) 203 71 47.